Autoškola Vacek

České Budějovice

Mo-Thu 10:00AM-5:00PM

vacek@autoskolavacek.cz

English driving school

Ikonka

Great reviews, hundreds of satisfied students who have passed their exams, and more than 20 years of experience (including lessons in Prague, where instructor Petr Vacek operated for years), guarantee a quality and correct education.

Ikonka

Course payment may be split into installments according to individual needs — the driving school will accommodate your budget.

Ikonka

Student discount 0 Kč for driving licenses type "B".

Ikonka

A polite and respectful attitude is guaranteed. There is no smoking in the car during lessons (which happens more often than you'd think).

Ikonka

Patience and understanding with beginners, who logically can't have any driving experience.

Are you looking for a driving school in  České Budějovice with excellent reviews?

We will teach you to drive safely and with confidence. We will adapt the lesson schedule to your needs. The price of the course can be paid in several payments if needed. Twenty years of experience and hundreds of satisfied graduates serve as a guarantee of the quality of our driving school. We are patient and understanding of those who have never sat behind the steerwheel before and are wary of their first drive. We are situated in the city center of České Budějovice.

Reference Autoškoly

"autoškola Vacek -DOPORUJČUJI pan Vacek je velmi ochotný tolerantní a trpělivý člověk ,který má snahu všechno vysvětlit okomentovat a snaží se žáka připravt ke zkouškám co nejvíc to jde! Nepatří mezi lidi kteří si oddělají práci a peláši domu !! S Panem Vackem jsem byla velice spokojena je to škvěly chlap a velka podpora které je třeba !"

"Díky lidskému, chápavému a profesionálnímu přístupu pana Vacka není získání řidičského průkazu žádným problémem. Je velmi ochotný, studentovi se snaží vycházet vstříc. Látku probírá postupně, vše vysvětlí a dokonce upozorní na záludnosti u testu. Pokud hledáte nejlepší autoškolu v Praze, myslím že jste ji právě našli."

- Veronika, abeceda-autoskoly.cz

"Nemůžu si nijak stěžovat na autoškolu Vacek, P-8, pan Vacek jako instruktor s maximální trpělivostí, přátelským přístupem, vše proběhlo podle mých představ. Hodiny teorie i praxe probíhaly srozumitelně a kvalitně. Pokud mohu někomu doporučit, určitě zkuste tuto autoškolu. Sama jsem měla strach z výběru a přístupu k mým neřidičským schopnostem, ale vše jsem zvládla bez problémů a nervů ;-)"

"Všechno od učení řízení AZ po osobní přístup bylo více než dobře. Jsem velice spokojeny a mužů vřele doporučit i ostatním uchazečům. Podle mého nejlepší autoškola v Praze."

"Díky lidskému, chápavému a profesionálnímu přístupu pana Vacka není získání řidičského průkazu žádným problémem. Je velmi ochotný, studentovi se snaží vycházet vstříc. Látku probírá postupně, vše vysvětlí a dokonce upozorní na záludnosti u testu. Pokud hledáte nejlepší autoškolu v Praze, myslím že jste ji právě našli."

- Veronika K, vsechny-autoskoly.cz

"Autoškolu Vacek mohu v Č.B mohu všem vřele doporučit.Trpělivost,klid,jistota,to vše vyzařuje z p.Vacka,je vidět,že svou práci dělá rád a na výbornou. Pečlivě Vás připraví na zkoušky,vše je vyloženo kvalitně a s vtipem.Za vše moc děkuji,byla jsem velmi spokojená.Tak jestli ještě váháte,kde udělat řidičák,už neváhejte.M.Primusová"

- Martina P, vsechny-autoskoly.cz

If you were satisfied with a service of the Driving school Vacek in České Budějovice, we'll be glad, if you will write your impressions to websites above (or if you'll find similar others). Each reference is welcomed and our service can be enhanced on the basis of your feedback. Thanks.

Why are any driving schools suspiciously cheap and what can happen to you?

The law (247/2000) besides other things clearly commands at least 28 hours (à 45 minutes) of driving training. But you can meet a shortening of lessons, which ones you have a right to attend, but it's your obligation also.

Some driving schools are shortening lessons, or reduce their number, alternatively restrict a number of driven kms, trying to decrease costs/student. Then they can lure students for nonsensically low prices, which couldn't (abiding by ordered number of lessons) cover costs.

Former students of those driving schools are exposed to a risk of subsequental revocation of licence in a case of revelation!! Despite a student consented with a shortening of lessons number and finally  succeeded in exams. Because he/she didn't attend a driving school by a way given by a law.

cript>